
Kuidas valida lapsele esimesed nõud?
Lapsele saab lisatoitu andma hakata juba 4-kuuselt, kuid kindlasti alates 6st elukuust. Esmased kogemused on tavaliselt sellised, kus täiskasvanu annab lapsele lusika pealt proovida uusi toite. Tegemist on lapse jaoks huvitava protsessiga, kuna tema saab avardada oma meeli ning sellega muutub tema maailma veel põnevamaks.
Kui laps oskab juba istuda ning ta on end söögitooli mugavalt sisse seadnud, saab talle julgelt ette panna taldriku ning kätte anda lusika. Mida varem hakkab laps harjutama, seda kiiremini muutub ta oskuslikumaks sööjaks. See protsess on nii lapse kui ka vanema jaoks väga vahva. On eriti tore, et kui vanem on soetanud lapsele sellised vahendid, mis aitavad lapsel õnnestumisi kogeda ning võimalikult kiiresti isesiesvust saavutada.
Kuid sööginõude maailm on tohutult suur. Selles blogis anname sulle teadmisi ning suuniseid, mis võiksid sind valikute tegemisel aidata.

MATERJALI VALIK
Valiku tegemisel on esimeseks oluliseks aspektiks materjali valik. Silikonist ning metallist toidunõud on väga vastupidavad ning üldjuhul ka lastele ohutud. Vältida soovitatakse aga plastikust materjale, sest need sisaldavad ohtlikke osakesi. Üheks valikuks on veel biokomposiidist tehhtud nõud. Tegemist on taimsetest kiududest ja bioplastist tehtud materjalist, mille puhul tuleb pakendi pealt jälgida, kas sinna on lisatud melamiin. Skandino on üks tootjatest, kelle tootevalikus kasutatud biokomposiit on lastele ohutu, kerge, nõudepesumasinas pestav ning talub ka mikrolaineahjus kasutamist. Vaata täpsemalt SIIT.
TALDRIKUD
Taldrikute puhul saab vanem valida paljude tunnuste vahel. Näiteks taldrik võib olla:
- iminapaga
- vaheseintega
- kõrgete äärtega
- põnevate joonistustega/piltidega
- kaldega
- erinevast materjalist jne.
Igal tunnusel on oma plussid ja miinused. Näiteks iminapaga taldrik võib küll vanema jaoks olla väga mugav, sest laps ei saa taldrikut maha visata, kuid lapse jaoks muutub taldrik müstiliseks vahendiks, mis ei allu tavapärastele reeglitele. Lapse arengus on ju isegi faas, kus esemete maha loopimine on hädavajalik ning sellised erandid võivad tekitada frustratsiooni (VIIDE). Seega, kui vanemal on kannatust koristada, siis võib lapsele anda ka tavalise taldriku. Kahjuks leidub turul ka palju tooteid, mille iminapad ei tööta hästi või lõpetavad töö pärast mõningast kasutamist. Seega tuleb olla väga valvas enne ostu tegemist. Vaheseinad on jällegi väga vahvad lapse jaoks toitude esitlemiseks, kuid üldjuhul tahab laps toitudega katsetada, neid omavahel segada. Selline tegevus on sektorite puhul keerulisem, aga kindlasti ei ole see võimatu!
Kõrged ääred on väga kasulikud, kui laps püüab lusikaga või kätega sööki taga ajada. Illustratsioon taldrikul võib lapsele meeldida ja teda motiveerida (nt püüab pildi toidust vabastada). Tavaliselt muutuvad teemapildid lastele olulisemaks 2aastaselt, sest siis tekivad kindlad seosed mõne multikategelase ja illustratsiooni vahel (nt Paw Patrol, Põrsas Pepa või Muumid). Üheks heaks omaduseks algajatele on ka kaldega põhi, mis aitab vedela toidu lusikale saamisega.

TASSID

Pisikesele inimesele tassi valik on samuti päris keeruline. Arvestada võiks sellega, et laps võib tassist joomist harjutama hakata 6kuuselt, mil vesi on lapsele ohutu. Enne seda on ainuõigeks joogiks lapsele rinnapiim või piimaasendaja (VIIDE). Kui tundub, et oled valmis lapsega katsetama hakkama, siis valikul võid lähtuda järgmistest tunnustest, mis peaksid ühel heal tassil olema:
- Tass peab lapsel võimaldama lapsel joomise ajal kasutada ülemist ja alumist huult loomulikus asendis, et kaose ei peaks tulevikus ümber õppima.
- Tassi diameeter ja serva kuju peab sobima väikse lapse suuga, sest see suurendab õnnestumise tõenäosust. Tänu eelnevale ja sellele punktile tagate, et lapsel aktiveeruvad joomise ajal korrektselt suu eri osad ning toimub õige neelamisliigutus.
- Tass peab aitama lapsel vältida suuri äpardusi, eriti alguses, mil võib juhtuda, et laps nt kallutab tassi liigselt ning vesi satub ninna. Selline kogemus võib olla väga negatiivne ning vähendada soovi tassist iseseisvalt juua.
- Tassil peab olema eemaldatav kaas. Kui laps harjub vee konsistentsiga ära, siis on aeg kaas eemaldada ning sellega toetada oskuste arengut.
- Tassil peavad olema mugavad sangad, mis toetavad edukalt tassi kallutamist ning aktiveerivad mõlema käe tööd.
- Tass peab kindlasti olema kitseneva kiujuga, et vältida tassi liigset kallutamist, kui vesi hakkab otsa saama.
Nendest punktidest lähtudest saad teha parima valiku. Kindlasti soovitame vältida nokaga tasse. Neist võid täpsemalt lugeda SIIT. Üheks variandiks on SKANDINO TASS.
LUSIKAD
Esimeseks söögiriistaks võiks lapsele valida lusika – selle kasutamine aitab arendada silma-käe koordinatsiooni, peenmotoorikat ning iseseisvust. Selleks, et õppimine toimuks sujuvalt, meeldivalt ning turvaliselt, on oluline, et lusikas oleks lapse vajaduste jaoks sobivalt disainitud. Toome siinkohal mõned tunnused, millest võiks lusika valikul lähtuda.
- Lusikal on pehme pesa (nõgus osa), mis kaitseb lapse tundlikke igemeid ja arenevaid hambaid.
- Madal lusikapesa aitab vältida liiga suure toidukoguse sattumist suhu. See soodustab toidu suunamist suhu ülahuule abil – mis on omakorda oluline oskus. Samas veidi sügavam pesa võib aidata toitu paremini hoida, eriti siis, kui laps on alles teekonna laguses ning kipub toitu maha kallutama. Logopeedide ning tegevusterapeutite arvates on madal pesa alguses parem, kuna siis tagame ohutuma olukorra ning laps saab ülahuule tööd harjutada.
- Kergesti haaratav käepide on oluline nii lapsele kui ka lapsevanemale, eriti siis, kui söömist harjutatakse koos. Lusika käepideme pikkus ja kuju määravad, kui lihtne on lapsel seda hoida ja suhu tõsta. Lühike käepide nõuab vähem koordinatsiooni ja sobib paremini algajale sööjale. Käepidemed võivad olla erineva laiuse ja paksusega – laiem ja paksem käepide annab lapsele parema haarde ja stabiilsuse, eriti kui lapse käeline osavus alles areneb.
Õigesti valitud lusikas aitab kaasa lapse iseseisvuse, enesekindluse ja motoorsete oskuste arengule. Skandino lusikas on suurepärane näide sellest, kuidas teaduspõhine disain võib toetada lapse loomulikku arengut parimal moel.

Kui tundsid, et sul oli sellest blogist abi, siis jaga oma sõbraga!
Head katsetamist!